


- MSRP
- $55,135
- Discount
- - $5,135
- Price
- $50,000
|
Vehicle Details
|
||
|---|---|---|
| Mileage | 5 | |
| Trim | XL | |
| Stock # | 265069 | |
| VIN | 1FTRF2BA7TED16719 | |
| Exterior Color | Oxford White | |
| Interior Color | Medium Dark Sl | |
| Fuel Economy | ||
| Doors | 2 | |
| Passengers | 3 | |
| Engine | 6.8L V8 | |
| Transmission | 10-Speed Automatic | |
| Drivetrain | ||
Currently Viewing
New 2026 Ford F-250 Super Duty XL
Description
This Ford F-250SD XL, with a 6.8L V8 engine, features a 10-Speed Automatic transmission, and generates 0 highway/0 city MPG. Find this vehicle with only 5 miles!
Ford F-250SD XL Options:
This Ford F-250SD XL offers a multitude of options. Technology options include: Electronic messaging assistance (voice operated), Hands-free phone call integration (voice operated), Radio (AM/FM), Radio (touch screen display), Radio (voice operated).
Safety options include Front wipers (variable intermittent), Airbag deactivation (passenger switch), Front airbags (dual), Side airbags (front), Side curtain airbags (front).
Visit Us:
Find this Ford F-250SD XL at Demo-Ford today. We are conveniently located at 5555 Ford 98208.
Additional Vehicle Information
- Features
- Specs
- Warranty
Features
Features
- Safety
- Mechanical
- Technology
- Exterior
- Comfort
- Interior
Safety
Safety
| Rearview monitor | in dash |
| Impact sensor | post-collision safety system, door unlock, alert system |
| Child seat anchors | |
| Camera system | rearview |
| Automatic hazard warning lights | |
| Programmable safety key | |
| Crumple zones | front |
Airbags
| Airbag deactivation | passenger switch |
| Side airbags | front |
| Front airbags | dual |
| Side curtain airbags | front |
Security
| Anti-theft system | vehicle immobilizer |
| Power door locks | auto-locking |
Mirrors
| Side mirrors | integrated turn signals, heated |
| Side mirror adjustments | power, manual folding, manual telescoping |
| Towing mirrors |
Mechanical
Brakes
| Front brake diameter | 14.29 |
| Rear brake type | ventilated disc |
| Front brake width | 1.5 |
| Rear brake diameter | 14.3 |
| Front brake type | ventilated disc |
| Braking assist | |
| Electronic brakeforce distribution | |
| ABS | 4-wheel |
| Power brakes | |
| Electronic parking brake | auto off |
| Rear brake width | 1.5 |
Engine
| Battery | AGM, maintenance-free |
| Battery saver | |
| Alternator | 160 amps |
| Battery rating | 750 CCA |
Suspension
| Front suspension type | multi-link |
| Rear suspension classification | solid live axle |
| Front suspension classification | solid live axle |
| Rear spring type | leaf |
| Front spring type | coil |
| Rear suspension type | multi-leaf |
| Rear shock type | gas |
| Front shock type | gas |
| Front stabilizer bar | diameter 28 mm |
| Rear stabilizer bar | diameter 22 mm |
Drivetrain
| 4WD type | part time |
| 4WD selector | electronic hi-lo |
| Axle ratio | 3.73 |
Towing and Hauling
| Tow hooks | front |
| Trailer hitch | |
| Trailer wiring | 4-pin, 7-pin |
Stability and Traction
| Stability control | |
| Traction control | |
| Hill holder control | |
| Roll stability control | |
| Trailer stability control |
Technology
Audio System
| Radio | voice operated, touch screen display, AM/FM |
| Auxiliary audio input | Bluetooth, USB, iPod/iPhone |
| Antenna type | mast |
| Total speakers | 4 |
| Speed sensitive volume control |
Telematics
| Electronic messaging assistance | with read function, voice operated |
| Wi-Fi | hotspot |
| Smart device app function | vehicle location, maintenance status, lock operation, horn/light operation, engine start/cabin preconditioning |
| Smart device app compatibility | FordPass Connect |
| Wireless data link | Bluetooth |
| Hands-free phone call integration | voice operated |
In Car Entertainment
| Connected in-car apps | Google POIs, Google search, app marketplace integration |
| Infotainment | SYNC |
| Infotainment screen size | 8 in. |
| Smartphone integration | wireless Apple CarPlay, wireless Android Auto |
Instrumentation
| Instrument cluster screen size | 4.2 in. |
| Gauge | transmission temperature, tachometer, oil pressure |
| Clock | |
| Powertrain hour meter | |
| Digital odometer | |
| External temperature display | |
| Multi-function display | |
| Fuel economy display | MPG, range |
| Warnings and reminders | low fuel level, maintenance due |
| Trip odometer |
Exterior
Exterior Features
| Tailgate | power locking, removable, lift assist |
| Door handle color | black |
| Mirror color | black |
| Pickup bed light | |
| Grille color | black |
| Front bumper color | black |
| Window trim | black |
| Rear bumper color | black |
Lights
| Daytime running lights | |
| Clearance lights | |
| Headlights | wiper activated, auto delay off, quad headlights, auto on/off, halogen |
Tires and Rims
| Tire type | all season |
| Spare tire mount location | underbody |
| Spare wheel type | steel |
| Wheels | painted steel |
| Tire Pressure Monitoring System | |
| Spare tire size | full-size |
Windows
| Front wipers | variable intermittent |
| Power windows | safety reverse |
| Solar-tinted glass | front |
Comfort
Convenience Features
| Power outlet(s) | USB front, USB-C front, 12V front |
| Cupholders | front |
| Steering wheel | tilt and telescopic |
| One-touch windows | 2 |
| Vanity mirrors | passenger |
| Reading lights | front |
| Cruise control | |
| Power steering | |
| Multi-function remote | keyless entry, panic alarm |
| Overhead console | front |
| Steering wheel mounted controls | audio, cruise control, phone, multi-function, voice control |
| Rearview mirror | manual day/night |
| Assist handle | front |
| Storage | door pockets, accessory hook |
Air Conditioning
| Front air conditioning zones | single |
| Front air conditioning | |
| Air filtration |
Comfort Features
| Armrests | front center |
| Floor material | rubber/vinyl |
| Steering wheel trim | urethane |
| Door sill trim | scuff plate |
Interior
Seatbelts
| Seatbelt pretensioners | front |
| Seatbelt force limiters | front |
| Seatbelt warning sensor | front |
| Front seatbelts | 3-point |
| Emergency locking retractors | front |
Seats
| Driver seat manual adjustments | 6, lumbar, reclining |
| Passenger seat manual adjustments | 4, reclining |
| Front headrests | 2, adjustable |
| Front seat type | 40-20-40 split bench |
| Upholstery | vinyl |
Specs
Specs
Drive Type
| Drive Type | 4X4 |
| 4WD Hub Type | Pushbutton Hubs |
Seating
| Standard Seating | 3 |
| Max Seating | 3 |
| Head Room (front) | 40.8 in |
| Hip Room (front) | 62.5 in |
| Shoulder Room (front) | 66.7 in |
| Leg Room (front) | 43.9 in |
| Seating Rows | 1 |
Truck Specifications
| Bed Length | 98.1 in |
| Max Payload | 3852 lbs |
Measurements of Size & Shape
| Length | 231.8 in |
| Width | 105.9 in |
| Width (without mirrors) | 80 in |
| Height | 81.3 in |
| Wheelbase | 141.6 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Angle of Approach | 17.2 degrees |
| Angle of Departure | 21.6 degrees |
| Track Width (front) | 68.3 in |
| Track Width (rear) | 67.2 in |
| Break-over Angle | 24.4 degrees |
Measurements of Weight
| Gross Vehicle Weight Rating | 10000 lbs |
| Gross Vehicle Weight Range | 9001-10000 lbs |
| Curb Weight | 6093 lbs |
| Gross Combined Weight Rating | 21000 lbs |
| Base Towing Capacity | 14400 lbs |
| Max Towing Capacity | 22700 lbs |
Interior Dimensions
| Cargo Volume | 11.6 cu ft |
| Passenger Volume | 64.6 cu ft |
Performance Specifications
| Turning Circle | 47.6 ft |
Fuel Tanks
| Fuel Capacity | 34.0 Gallons |
Wheels and Tires
| Front Tire Type | LT245/75R17E |
| Front Wheel Diameter | 17.0 x 7.5 in |
| Rear Tire Type | LT245/75R17E |
| Rear Wheel Diameter | 17.0 x 7.5 in |
Warranty
Warranty
- Bumper to Bumper: 36 months / 36,000 miles
- Corrosion Perforation: 60 months / Unlimited miles
- Roadside Assistance: 60 months / 60,000 miles
- Safety Restraint System: 60 months / 60,000 miles
- Transferable Diesel Engine: 60 months / 100,000 miles
- Transferable Powertrain: 60 months / 60,000 miles
While we check with car manufacturers and other sources to confirm the accuracy and completeness of the data contained in this chart, we make no guarantees or warranties, either expressed or implied, with respect to the data in this report. Although we make every attempt to keep this chart up to date, all warranty information is subject to change without notice.
Crash-Test Ratings
2026 FORD F-250 (REGULAR CAB) PU/RC N/A 4WD
| Overall |
N/A
|
| Front Crash Overall |
N/A
|
| Front Crash Driver |
N/A
|
| Front Crash Passenger |
N/A
|
| Side Crash Overall |
N/A
|
| Side Barrier Overall |
N/A
|
| Side Barrier Driver |
N/A
|
| Side Barrier Passenger |
N/A
|
| Side Pole Driver |
N/A
|
| Side Combined Front |
N/A
|
| Side Combined Rear |
N/A
|
| Rollover |
N/A
|
Available Incentives
Ford Credit Promo Rate APR Financing - 20268*On Approved Credit
6.69 % APR | 12 months |
6.69 % APR | 24 months |
6.69 % APR | 36 months |
6.69 % APR | 48 months |
6.69 % APR | 60 months |
6.89 % APR | 72 months |
6.99 % APR | 84 months |
Residents residing in qualifying regions of the United States. Rule of '10' and Standard Rules of Eligibility apply.
* While we check with car manufacturers and other sources to confirm the accuracy and completeness of the data contained in this chart, we make no guarantees or warranties, either expressed or implied, with respect to the data in this report. Although we make every attempt to keep this chart up to date, all incentive information is subject to change without notice.
Dealership Information
- Sales Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Service Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Parts Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
Disclaimer
*All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle information. All specifications, prices and equipment are subject to change without notice. Prices and payments do not include tax, titles, tags, finance charges, documentation charges, emissions testing charges, or other fees required by law, vehicle sellers or lending organizations.
Based on 2026 EPA mileage estimates, reflecting new EPA fuel economy methods beginning with 2008 models. Use for comparison purposes only. Do not compare to models before 2008. Your actual mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle.
While every effort has been made to ensure display of accurate data, the vehicle listings within this website may not reflect all accurate vehicle items. Accessories and color may vary. All inventory listed is subject to prior sale. The vehicle photo displayed may be an example only. Vehicle Photos may not match exact vehicles. Please confirm vehicle price with Dealership. See Dealership for details.








