


- MSRP
- $80,090
- Discount
- - $7,000
- Price
- $73,090
|
Vehicle Details
|
||
|---|---|---|
| Mileage | 5 | |
| Trim | XLT | |
| Stock # | 265075 | |
| VIN | 1FT8W3BT3TED28188 | |
| Exterior Color | Oxford White | |
| Interior Color | Medium Dark Slate | |
| Fuel Economy | ||
| Doors | 4 | |
| Passengers | 6 | |
| Engine | Power Stroke 6.7L V8 DI 32V OHV Turbodiesel | |
| Transmission | 10-Speed Automatic | |
| Drivetrain | ||
Currently Viewing
New 2026 Ford F-350 Super Duty XLT
Description
This Ford F-350SD XLT, with a Power Stroke 6.7L V8 DI 32V OHV Turbodiesel engine, features a 10-Speed Automatic transmission, and generates 0 highway/0 city MPG. Find this vehicle with only 5 miles!
Ford F-350SD XLT Options:
This Ford F-350SD XLT offers a multitude of options. Technology options include: Electronic messaging assistance (voice operated), Hands-free phone call integration (voice operated), Radio (AM/FM), Radio (touch screen display), Radio (voice operated).
Safety options include Front wipers (variable intermittent), Airbag deactivation (passenger switch), Front airbags (dual), Side airbags (front), Side curtain airbags (front).
Visit Us:
Find this Ford F-350SD XLT at Demo-Ford today. We are conveniently located at 5555 Ford 98208.
Additional Vehicle Information
- Features
- Specs
- Warranty
Features
Features
- Safety
- Mechanical
- Technology
- Exterior
- Interior
- Comfort
Safety
Safety
| Rearview monitor | in dash |
| Pre-collision warning system | audible warning, visual warning |
| Automatic emergency braking | front |
| Impact sensor | post-collision safety system, door unlock, alert system |
| Child safety door locks | |
| Child seat anchors | LATCH system |
| Camera system | rearview |
| Automatic hazard warning lights | |
| Programmable safety key | |
| Crumple zones | front |
Airbags
| Airbag deactivation | passenger switch |
| Side airbags | front |
| Front airbags | dual |
| Side curtain airbags | front, rear |
Security
| Anti-theft system | alarm, vehicle immobilizer |
| Power door locks | auto-locking |
Mirrors
| Side mirrors | integrated turn signals, heated |
| Side mirror adjustments | power, manual folding, manual telescoping |
| Towing mirrors |
Mechanical
Brakes
| Front brake diameter | 14.29 |
| Rear brake type | ventilated disc |
| Front brake width | 1.5 |
| Rear brake diameter | 14.3 |
| Emergency braking preparation | |
| Front brake type | ventilated disc |
| Braking assist | |
| Electronic brakeforce distribution | |
| ABS | 4-wheel |
| Power brakes | |
| Electronic parking brake | auto off |
| Rear brake width | 1.5 |
Engine
| Battery | AGM, maintenance-free |
| Battery saver | |
| Alternator | 190 amps |
| Battery rating | 750 CCA |
Suspension
| Front suspension type | multi-link |
| Rear suspension classification | solid live axle |
| Front suspension classification | solid live axle |
| Rear spring type | leaf |
| Front spring type | coil |
| Rear suspension type | multi-leaf |
| Rear shock type | gas |
| Front shock type | gas |
| Front stabilizer bar | diameter 28 mm |
| Rear stabilizer bar | diameter 22 mm |
Drivetrain
| 4WD type | part time |
| 4WD selector | electronic hi-lo |
| Axle ratio | 3.73 |
Towing and Hauling
| Tow hooks | front |
| Pickup bed cargo management | tie-down anchors |
| Trailer hitch | |
| Trailer wiring | 4-pin, 7-pin |
| Trailer brake controller |
Stability and Traction
| Stability control | |
| Traction control | |
| Hill holder control | |
| Roll stability control | |
| Trailer stability control |
Technology
Audio System
| Radio | voice operated, touch screen display, AM/FM |
| Auxiliary audio input | Bluetooth, USB, iPod/iPhone |
| Antenna type | mast |
| Total speakers | 6 |
| Speed sensitive volume control |
Telematics
| Electronic messaging assistance | with read function, voice operated |
| Wi-Fi | hotspot |
| Smart device app function | vehicle location, maintenance status, lock operation, horn/light operation, engine start/cabin preconditioning |
| Smart device app compatibility | FordPass Connect |
| Wireless data link | Bluetooth |
| Hands-free phone call integration | voice operated |
In Car Entertainment
| Connected in-car apps | Google POIs, Google search, app marketplace integration |
| Infotainment | SYNC |
| Infotainment screen size | 8 in. |
| Smartphone integration | wireless Apple CarPlay, wireless Android Auto |
Instrumentation
| Instrument cluster screen size | 4.2 in. |
| Gauge | transmission temperature, tachometer, oil pressure |
| Clock | |
| Powertrain hour meter | |
| Digital odometer | |
| External temperature display | |
| Multi-function display | |
| Fuel economy display | MPG, range |
| Warnings and reminders | low fuel level, maintenance due |
| Trip odometer |
Exterior
Exterior Features
| Tailgate | power locking, removable, lift assist |
| Door handle color | black |
| Mirror color | black |
| Pickup bed light | |
| Grille color | chrome |
| Rear bumper color | chrome |
| Front bumper color | chrome |
| Window trim | black |
Lights
| Daytime running lights | |
| Clearance lights | |
| Front fog lights | |
| Headlights | auto high beam dimmer, wiper activated, auto delay off, quad headlights, auto on/off, halogen |
Tires and Rims
| Tire type | all season |
| Spare tire mount location | underbody |
| Spare wheel type | steel |
| Tire Pressure Monitoring System | |
| Spare tire size | full-size |
| Wheels | painted aluminum alloy |
Windows
| Front wipers | variable intermittent |
| Power windows | safety reverse |
| Rear privacy glass | |
| Solar-tinted glass | front |
| Laminated glass | acoustic windshield |
Interior
Seats
| Driver seat power adjustments | height, 8, lumbar, reclining |
| Rear headrests | 3, adjustable |
| Passenger seat manual adjustments | 4, reclining |
| Rear seat folding | split, folds up |
| Front headrests | 2, adjustable |
| Front seat type | 40-20-40 split bench |
| Upholstery | cloth |
| Rear seat type | 60-40 split bench |
Seatbelts
| Seatbelt pretensioners | front |
| Seatbelt force limiters | front, rear |
| Emergency locking retractors | rear, front |
| Seatbelt warning sensor | front |
| Rear seatbelts | 3-point |
| Front seatbelts | 3-point |
Comfort
Convenience Features
| Power outlet(s) | USB front, USB-C front, 12V front, 115V front |
| Cupholders | front |
| Steering wheel | tilt and telescopic |
| One-touch windows | 2 |
| Reading lights | front, rear |
| Cruise control | |
| Power steering | |
| Multi-function remote | keyless entry, panic alarm |
| Power windows | lockout button |
| Overhead console | front |
| Steering wheel mounted controls | audio, cruise control, phone, multi-function, voice control |
| Rearview mirror | manual day/night |
| Vanity mirrors | dual |
| Assist handle | rear, front |
| Storage | front seatback, door pockets, accessory hook, in seat cushion |
Comfort Features
| Floor mat material | carpet |
| Armrests | front center |
| Floor mats | rear, front |
| Floor material | carpet |
| Steering wheel trim | urethane |
| Door sill trim | scuff plate |
Air Conditioning
| Front air conditioning zones | single |
| Front air conditioning | |
| Air filtration |
Specs
Specs
Drive Type
| Drive Type | 4X4 |
| 4WD Hub Type | Pushbutton Hubs |
Seating
| Standard Seating | 6 |
| Max Seating | 6 |
| Head Room (front) | 40.8 in |
| Head Room (rear) | 40.4 in |
| Hip Room (front) | 62.5 in |
| Hip Room (rear) | 64.7 in |
| Shoulder Room (front) | 66.7 in |
| Shoulder Room (rear) | 65.9 in |
| Leg Room (front) | 43.9 in |
| Leg Room (rear) | 43.6 in |
| Seating Rows | 2 |
Truck Specifications
| Bed Length | 98.1 in |
| Max Payload | 4398 lbs |
Measurements of Size & Shape
| Length | 266.2 in |
| Width | 105.9 in |
| Width (without mirrors) | 80 in |
| Height | 81.1 in |
| Wheelbase | 176 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Angle of Approach | 17.2 degrees |
| Angle of Departure | 19.8 degrees |
| Track Width (front) | 68.3 in |
| Track Width (rear) | 67.2 in |
| Break-over Angle | 19.1 degrees |
Measurements of Weight
| Gross Vehicle Weight Rating | 11300 lbs |
| Gross Vehicle Weight Range | 10001-14000 lbs |
| Curb Weight | 6800 lbs |
| Gross Combined Weight Rating | 21000 lbs |
| Base Towing Capacity | 13700 lbs |
| Max Towing Capacity | 26600 lbs |
Performance Specifications
| Turning Circle | 57.8 ft |
Fuel Tanks
| Fuel Capacity | 48.0 Gallons |
Wheels and Tires
| Front Tire Type | LT275/65R18E |
| Front Wheel Diameter | 18.0 x 8.0 in |
| Rear Tire Type | LT275/65R18E |
| Rear Wheel Diameter | 18.0 x 8.0 in |
Interior Dimensions
| Passenger Volume | 131.8 cu ft |
| Cargo Volume (rear seats down) | 52.1 cu ft |
Warranty
Warranty
- Bumper to Bumper: 36 months / 36,000 miles
- Corrosion Perforation: 60 months / Unlimited miles
- Roadside Assistance: 60 months / 60,000 miles
- Safety Restraint System: 60 months / 60,000 miles
- Transferable Diesel Engine: 60 months / 100,000 miles
- Transferable Powertrain: 60 months / 60,000 miles
While we check with car manufacturers and other sources to confirm the accuracy and completeness of the data contained in this chart, we make no guarantees or warranties, either expressed or implied, with respect to the data in this report. Although we make every attempt to keep this chart up to date, all warranty information is subject to change without notice.
Available Incentives
Ford Credit Promo Rate APR Financing - 20268*On Approved Credit
6.69 % APR | 12 months |
6.69 % APR | 24 months |
6.69 % APR | 36 months |
6.69 % APR | 48 months |
6.69 % APR | 60 months |
6.89 % APR | 72 months |
6.99 % APR | 84 months |
Residents residing in qualifying regions of the United States. Rule of '10' and Standard Rules of Eligibility apply.
* While we check with car manufacturers and other sources to confirm the accuracy and completeness of the data contained in this chart, we make no guarantees or warranties, either expressed or implied, with respect to the data in this report. Although we make every attempt to keep this chart up to date, all incentive information is subject to change without notice.
Dealership Information
- Sales Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Service Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Parts Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
Disclaimer
*All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle information. All specifications, prices and equipment are subject to change without notice. Prices and payments do not include tax, titles, tags, finance charges, documentation charges, emissions testing charges, or other fees required by law, vehicle sellers or lending organizations.
Based on 2026 EPA mileage estimates, reflecting new EPA fuel economy methods beginning with 2008 models. Use for comparison purposes only. Do not compare to models before 2008. Your actual mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle.
While every effort has been made to ensure display of accurate data, the vehicle listings within this website may not reflect all accurate vehicle items. Accessories and color may vary. All inventory listed is subject to prior sale. The vehicle photo displayed may be an example only. Vehicle Photos may not match exact vehicles. Please confirm vehicle price with Dealership. See Dealership for details.








