


- Price
- $15,997
|
Vehicle Details
|
||
|---|---|---|
| Mileage | 86,659 | |
| Trim | 4DR SDN QTR 2.0 TFSI | |
| Stock # | H11155B | |
| VIN | WAUFFAFCXGN185670 | |
| Exterior Color | Silver | |
| Interior Color | ||
| Fuel Economy | City:22 Hwy:32 | |
| Doors | 4 | |
| Passengers | 5 | |
| Engine | 2.0L Turbo I4 252hp 273ft. lbs. | |
| Transmission | 8-Speed Shiftable Automatic | |
| Drivetrain | AWD | |
Currently Viewing
Used 2016 Audi A6 4DR SDN QTR 2.0 TFSI
Additional Vehicle Information
- Features
- Specs
Features
Features
- Exterior
- Mechanical
- Interior
- Technology
- Safety
- Comfort
Exterior
Roof
| Moonroof / Sunroof | tilt/slide, one-touch open/close, power glass, sliding sunshade |
Lights
| Daytime running lights | LED |
| Rear fog lights | |
| Taillights | LED |
| Headlights | HID/Xenon, wiper activated, auto delay off, auto on/off |
Exterior Features
| Exhaust | integrated |
| Front bumper color | body-color |
| Mirror color | body-color |
| Door handle color | body-color |
| Exhaust tip color | chrome |
| Rear bumper color | body-color |
| Window trim | chrome |
| Grille color | silver |
Tires and Rims
| Wheels | aluminum alloy |
| Spare tire size | temporary |
| Tire type | all season |
| Spare tire mount location | inside |
| Spare wheel type | steel |
| Tire Pressure Monitoring System |
Windows
| Window defogger | rear |
| Front wipers | variable intermittent, rain sensing |
| Power windows | safety reverse |
| Heated windshield washer jets |
Mechanical
Drivetrain
| Drive mode selector | |
| 4WD type | full time |
| Axle ratio | 3.08 |
Engine
| Auto start/stop | |
| Battery saver | |
| Alternator | 180 amps |
Stability and Traction
| Off-road driving assist | hill descent |
| Stability control | |
| Traction control |
Brakes
| Rear brake type | ventilated disc |
| Brake drying | |
| Rear brake diameter | 13.0 |
| Front brake diameter | 13.6 |
| Front brake type | ventilated disc |
| Regenerative braking system | |
| Braking assist | |
| Electronic brakeforce distribution | |
| ABS | 4-wheel |
| Power brakes | |
| Electronic parking brake |
Suspension
| Front suspension classification | independent |
| Rear suspension classification | independent |
| Rear suspension type | multi-link |
| Rear spring type | coil |
| Front stabilizer bar | |
| Rear stabilizer bar | |
| Front spring type | coil |
| Front suspension type | double ball joint |
| Rear shock type | gas |
| Front shock type | gas |
| Front struts |
Interior
Seats
| Passenger seat power adjustments | 4-way power lumbar, height, 12, reclining |
| Driver seat power adjustments | height, 12, 4-way power lumbar, reclining |
| Passenger seat | heated |
| Driver seat | heated |
| Rear headrests | 3, adjustable |
| Rear seat folding | split |
| Front headrests | 2, adjustable |
| Front seat type | bucket |
| Upholstery | leather |
| Rear seat type | 60-40 split bench |
Seatbelts
| Seatbelt pretensioners | front |
| Seatbelt force limiters | front |
| Seatbelt warning sensor | front |
| Rear seatbelts | 3-point |
| Front seatbelts | 3-point |
| Emergency locking retractors | front |
Steering
| Steering ratio | 16.1 |
Technology
In Car Entertainment
| Infotainment screen size | 6.5 in. |
Instrumentation
| Warnings and reminders | lamp failure, low oil pressure, coolant temperature warning, low fuel level, maintenance due |
| Clock | |
| Gauge | tachometer |
| Compass | |
| Digital odometer | |
| External temperature display | |
| Multi-function display | |
| Fuel economy display | MPG, range |
| Trip odometer |
Audio System
| Surround sound | 5.1 |
| Antenna type | diversity, mast |
| In-Dash CD | single disc, MP3 Playback |
| Subwoofer | 1 |
| Watts | 180 |
| Total speakers | 9 |
| Radio | AM/FM |
| Radio data system | |
| Premium brand | |
| Auxiliary audio input | jack, memory card slot, iPod/iPhone |
| Hard drive | |
| Satellite radio | SiriusXM |
Telematics
| Wireless data link | Bluetooth |
Safety
Airbags
| Airbag deactivation | occupant sensing passenger |
| Side airbags | front |
| Knee airbags | dual front |
| Front airbags | dual |
| Side curtain airbags | front, rear |
Safety
| Impact sensor | post-collision safety system, door unlock, fuel cut-off |
| Child safety door locks | |
| Child seat anchors | LATCH system |
| Emergency interior trunk release |
Security
| Anti-theft system | alarm, vehicle immobilizer |
| Power door locks | auto-locking |
Mirrors
| Side mirrors | integrated turn signals, heated, auto-dimming |
| Side mirror adjustments | power, manual folding |
Comfort
Convenience Features
| Cupholders | front, rear |
| Memorized settings | 2 driver, driver seat, side mirrors |
| Steering wheel | tilt and telescopic |
| One-touch windows | 4 |
| Reading lights | front |
| Power steering | variable/speed-proportional |
| Cargo area light | |
| Cruise control | |
| Multi-function remote | keyless entry, panic alarm, trunk release |
| Power windows | lockout button |
| Courtesy lights | door |
| Overhead console | front |
| Steering wheel mounted controls | audio, cruise control, phone, paddle shifter |
| Push-button start | |
| Vanity mirrors | dual illuminating |
| Power outlet(s) | 12V front, front and rear |
| Assist handle | rear, front |
| Center console | front console with armrest and storage |
| Rearview mirror | auto-dimming |
| Universal remote transmitter | Homelink - garage door opener |
| Storage | front seatback, grocery bag holder, cargo net, door pockets |
Comfort Features
| Floor mat material | carpet |
| Dash trim | simulated wood |
| Shift knob trim | leather |
| Center console trim | simulated wood |
| Armrests | rear center folding with pass-thru |
| Steering wheel trim | leather |
| Door trim | simulated wood |
| Interior accents | aluminum, woodgrain |
| Floor mats | rear, front |
| Floor material | carpet |
| Door sill trim | aluminum |
Air Conditioning
| Rear air conditioning | automatic climate control, independently controlled |
| Front air conditioning | automatic climate control |
| Front air conditioning zones | dual |
| Rear air conditioning zones | single |
| Air filtration |
Specs
Specs
Drive Type
| Drive Type | AWD |
Seating
| Standard Seating | 5 |
| Max Seating | 5 |
| Head Room (front) | 37.2 in |
| Head Room (rear) | 37.8 in |
| Hip Room (front) | 60.1 in |
| Hip Room (rear) | 58.7 in |
| Shoulder Room (front) | 57.5 in |
| Shoulder Room (rear) | 56.3 in |
| Leg Room (front) | 41.3 in |
| Leg Room (rear) | 37.4 in |
| Seating Rows | 2 |
Measurements of Size & Shape
| Length | 194.2 in |
| Width | 82.1 in |
| Width (without mirrors) | 73.8 in |
| Height | 57.8 in |
| Wheelbase | 114.6 in |
| Ground Clearance | 4.6 in |
| Track Width (front) | 64.1 in |
| Track Width (rear) | 63.7 in |
Measurements of Weight
| Curb Weight | 3957 lbs |
Interior Dimensions
| Cargo Volume | 14.1 cu ft |
| Passenger Volume | 97.2 cu ft |
Performance Specifications
| Aerodynamic Drag | 0.28 Cd |
| Turning Circle | 39 ft |
| Acceleration (0-60MPH) | 5.8 seconds |
Fuel Tanks
| Fuel Capacity | 19.8 Gallons |
Wheels and Tires
| Front Tire Type | 245/45R18 100H |
| Front Wheel Diameter | 18.0 x 8.0 in |
| Rear Tire Type | 245/45R18 100H |
| Rear Wheel Diameter | 18.0 x 8.0 in |
Awards
Crash-Test Ratings
2016 Audi A6 4 DR AWD
| Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Pole Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Front |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Rear |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Rollover |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Green Score
EPA Green Score
( California LEV-III ULEV125
?
EPA and California-required standards. The names refer to tables of numerical limits for the various air pollutants allowed by the standards.
)
| Fuel Type | Gasoline |
|
Air Pollution Score ?
The Air Pollution Score is based on the government emission standards for which the vehicle was certified to comply with and reflects vehicle tailpipe emissions that contribute to local and regional air pollution, creating problems such as haze, and health issues.
|
6
1
6
|
|
Greenhouse Gas Score ?
This score reflects fuel emissions of carbon dioxide (CO2) and other greenhouse gases.
|
6
1
6
|
|
Smartway ?
SmartWay is a designation earned by those vehicles that have combined Air Pollution and Greenhouse Gas Scores that place them in the top tier (approximately the top 20%) of environmental performers. SmartWay Elite is reserved for the best of the best.
|
N/A |
Dealership Information
- Sales Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Service Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Parts Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
Disclaimer
*All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle information. All specifications, prices and equipment are subject to change without notice. Prices and payments do not include tax, titles, tags, finance charges, documentation charges, emissions testing charges, or other fees required by law, vehicle sellers or lending organizations.
Based on 2016 EPA mileage estimates, reflecting new EPA fuel economy methods beginning with 2008 models. Use for comparison purposes only. Do not compare to models before 2008. Your actual mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle.
While every effort has been made to ensure display of accurate data, the vehicle listings within this website may not reflect all accurate vehicle items. Accessories and color may vary. All inventory listed is subject to prior sale. The vehicle photo displayed may be an example only. Vehicle Photos may not match exact vehicles. Please confirm vehicle price with Dealership. See Dealership for details.










