


- Price
- $16,400
|
Vehicle Details
|
||
|---|---|---|
| Mileage | 50,649 | |
| Trim | LE | |
| Stock # | U2445 | |
| VIN | 4T1BF1FK8HU337019 | |
| Exterior Color | Super White | |
| Interior Color | Almond | |
| Fuel Economy | City:24 Hwy:33 | |
| Doors | 4 | |
| Passengers | 5 | |
| Engine | 2.5L I4 SMPI DOHC | |
| Transmission | 6-Speed Automatic | |
| Drivetrain | FWD | |
Currently Viewing
Used 2017 Toyota Camry LE
Description
2025 New Year Sale.
2017 Toyota Camry LE Super White
KEY FEATURES INCLUDE:, GAS SAVER, BLUETOOTH, BACKUP CAMERA, CRUISE CONTROL, AUTOMATIC HEADLIGHTS, KEYLESS ENTRY, PHONE APP INTEGRATION, Almond w/Fabric Seat Trim, Air Conditioning, Brake assist, Bumpers: body-color, Delay-off headlights, Electronic Stability Control, Exterior Parking Camera Rear, Fabric Seat Trim, Four wheel independent suspension, Front Bucket Seats, Front Center Armrest, Fully automatic headlights, Heated door mirrors, Illuminated entry, Outside temperature display, Panic alarm, Power driver seat, Power steering, Power windows, Rear seat center armrest, Rear window defroster, Remote keyless entry, Speed-sensing steering, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, Telescoping steering wheel, Tilt steering wheel, Traction control, Trip computer, Variably intermittent wipers.
Odometer is 30013 miles below market average! 24/33 City/Highway MPG
Awards:
* 2017 KBB.com 10 Best Used Cars Under $20,000 * 2017 KBB.com 10 Most Comfortable Cars Under $30,000 * 2017 KBB.com 10 Best Sedans Under $25,000 * 2017 KBB.com 10 Most Awarded Brands * 2017 KBB.com Best Resale Value Awards
Additional Vehicle Information
- Features
- Specs
Features
Features
- Safety
- Technology
- Interior
- Exterior
- Mechanical
- Comfort
Safety
Safety
| Rearview monitor | in dash |
| Impact absorbing seats | dual front |
| Child safety door locks | |
| Child seat anchors | LATCH system |
| Safety brake pedal system | |
| Emergency interior trunk release | |
| Camera system | rearview |
| Crumple zones | front, rear |
Airbags
| Airbag deactivation | occupant sensing passenger |
| Side airbags | front, rear |
| Knee airbags | dual front |
| Front airbags | dual |
| Side curtain airbags | front, rear |
Security
| Anti-theft system | vehicle immobilizer |
| Power door locks | auto-locking |
Mirrors
| Side mirror adjustments | power, manual folding |
| Side mirrors | heated |
Technology
Audio System
| Radio | voice operated, touch screen display, AM/FM |
| Auxiliary audio input | Bluetooth, jack, USB, iPod/iPhone |
| Antenna type | mast |
| In-Dash CD | single disc, MP3 Playback |
| Total speakers | 6 |
| Radio data system | |
| Speed sensitive volume control |
Telematics
| Electronic messaging assistance | with read function, voice operated |
| Wireless data link | Bluetooth |
| Hands-free phone call integration | voice operated |
In Car Entertainment
| Infotainment | Entune |
| Infotainment screen size | 6.1 in. |
Instrumentation
| Instrument cluster screen size | 4.2 in. |
| Warnings and reminders | lamp failure, low oil pressure, coolant temperature warning, low fuel level, maintenance due |
| Clock | |
| Gauge | tachometer |
| Digital odometer | |
| External temperature display | |
| Multi-function display | |
| Fuel economy display | MPG, range |
| Trip odometer |
Interior
Seats
| Driver seat power adjustments | height, 8, lumbar, reclining |
| Rear headrests | 3, adjustable |
| Passenger seat manual adjustments | 4, reclining |
| Rear seat folding | split |
| Front headrests | 2, adjustable |
| Front seat type | bucket |
| Upholstery | cloth |
| Rear seat type | 60-40 split bench |
Seatbelts
| Seatbelt pretensioners | front |
| Seatbelt force limiters | front |
| Emergency locking retractors | rear, front |
| Seatbelt warning sensor | front |
| Rear seatbelts | 3-point |
| Front seatbelts | 3-point |
Steering
| Turns lock-to-lock | 2.90 |
| Steering ratio | 14.8 |
Exterior
Tires and Rims
| Spare tire size | temporary |
| Wheel covers | full |
| Tire type | all season |
| Wheels | steel |
| Spare tire mount location | inside |
| Spare wheel type | steel |
| Tire Pressure Monitoring System |
Lights
| Daytime running lights | |
| Exterior entry lights | approach lamps |
| Headlights | auto delay off, auto on/off, halogen |
Windows
| Window defogger | rear |
| Front wipers | variable intermittent |
| Power windows | safety reverse |
| Solar-tinted glass |
Exterior Features
| Front bumper color | body-color |
| Mirror color | body-color |
| Door handle color | body-color |
| Grille color | black with chrome accents |
| Rear bumper color | body-color |
| Window trim | chrome |
Mechanical
Brakes
| Rear brake type | disc |
| Rear brake diameter | 11.0 |
| Front brake diameter | 11.7 |
| Front brake type | ventilated disc |
| Braking assist | |
| Electronic brakeforce distribution | |
| ABS | 4-wheel |
| Power brakes |
Suspension
| Front suspension classification | independent |
| Rear suspension classification | independent |
| Front struts | MacPherson |
| Rear suspension type | multi-link |
| Rear spring type | coil |
| Front spring type | coil |
| Front suspension type | lower control arms |
| Rear shock type | gas |
| Front shock type | gas |
| Rear stabilizer bar | diameter 16 mm |
| Front stabilizer bar | diameter 25 mm |
Drivetrain
| Axle ratio | 3.63 |
Stability and Traction
| Stability control | |
| Traction control |
Engine
| Battery saver | |
| Battery | maintenance-free |
Comfort
Convenience Features
| Cupholders | front, rear |
| Steering wheel | tilt and telescopic |
| One-touch windows | 2 |
| Reading lights | front |
| Cargo area light | |
| Cruise control | |
| Power steering | |
| Multi-function remote | keyless entry, panic alarm, trunk release |
| Power windows | lockout button |
| Overhead console | front |
| Steering wheel mounted controls | audio, phone, voice control |
| Rearview mirror | manual day/night |
| Vanity mirrors | dual |
| Power outlet(s) | two 12V front |
| Assist handle | rear, front |
| Center console | front console with armrest and storage |
| Storage | front seatback, grocery bag holder, sunglasses holder, door pockets, accessory hook |
Air Conditioning
| Front air conditioning zones | single |
| Front air conditioning | |
| Air filtration |
Comfort Features
| Armrests | rear center with cupholders |
| Interior accents | woodgrain |
| Floor material | carpet |
Specs
Specs
Drive Type
| Drive Type | FWD |
Seating
| Standard Seating | 5 |
| Max Seating | 5 |
| Head Room (front) | 38.8 in |
| Head Room (rear) | 38.1 in |
| Hip Room (front) | 54.5 in |
| Hip Room (rear) | 54.5 in |
| Shoulder Room (front) | 58 in |
| Shoulder Room (rear) | 56.6 in |
| Leg Room (front) | 41.6 in |
| Leg Room (rear) | 38.9 in |
| Seating Rows | 2 |
Measurements of Size & Shape
| Length | 190.9 in |
| Width | 71.7 in |
| Width (without mirrors) | 71.7 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 109.3 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Track Width (front) | 62.8 in |
| Track Width (rear) | 62.4 in |
Measurements of Weight
| Curb Weight | 3245 lbs |
Interior Dimensions
| Cargo Volume | 15.4 cu ft |
| Passenger Volume | 102.7 cu ft |
Performance Specifications
| Aerodynamic Drag | 0.28 Cd |
| Turning Circle | 36.7 ft |
Fuel Tanks
| Fuel Capacity | 17.0 Gallons |
Wheels and Tires
| Front Tire Type | P205/65R16 |
| Front Wheel Diameter | 16.0 x 7.0 in |
| Rear Tire Type | P205/65R16 |
| Rear Wheel Diameter | 16.0 x 7.0 in |
Awards
Crash-Test Ratings
2017 Toyota Camry 4 DR FWD
| Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Pole Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Front |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Rear |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Rollover |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Green Score
EPA Green Score
( Federal Tier 3 Bin 125
?
EPA and California-required standards. The names refer to tables of numerical limits for the various air pollutants allowed by the standards.
)
| Fuel Type | Gasoline |
|
Air Pollution Score ?
The Air Pollution Score is based on the government emission standards for which the vehicle was certified to comply with and reflects vehicle tailpipe emissions that contribute to local and regional air pollution, creating problems such as haze, and health issues.
|
6
1
6
|
|
Greenhouse Gas Score ?
This score reflects fuel emissions of carbon dioxide (CO2) and other greenhouse gases.
|
6
1
6
|
|
Smartway ?
SmartWay is a designation earned by those vehicles that have combined Air Pollution and Greenhouse Gas Scores that place them in the top tier (approximately the top 20%) of environmental performers. SmartWay Elite is reserved for the best of the best.
|
N/A |
EPA Green Score
( LEV-II ULEV
?
EPA and California-required standards. The names refer to tables of numerical limits for the various air pollutants allowed by the standards.
)
| Fuel Type | Gasoline |
|
Air Pollution Score ?
The Air Pollution Score is based on the government emission standards for which the vehicle was certified to comply with and reflects vehicle tailpipe emissions that contribute to local and regional air pollution, creating problems such as haze, and health issues.
|
6
1
6
|
|
Greenhouse Gas Score ?
This score reflects fuel emissions of carbon dioxide (CO2) and other greenhouse gases.
|
6
1
6
|
|
Smartway ?
SmartWay is a designation earned by those vehicles that have combined Air Pollution and Greenhouse Gas Scores that place them in the top tier (approximately the top 20%) of environmental performers. SmartWay Elite is reserved for the best of the best.
|
N/A |
Dealership Information
- Sales Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Service Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Parts Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
Disclaimer
*All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle information. All specifications, prices and equipment are subject to change without notice. Prices and payments do not include tax, titles, tags, finance charges, documentation charges, emissions testing charges, or other fees required by law, vehicle sellers or lending organizations.
Based on 2017 EPA mileage estimates, reflecting new EPA fuel economy methods beginning with 2008 models. Use for comparison purposes only. Do not compare to models before 2008. Your actual mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle.
While every effort has been made to ensure display of accurate data, the vehicle listings within this website may not reflect all accurate vehicle items. Accessories and color may vary. All inventory listed is subject to prior sale. The vehicle photo displayed may be an example only. Vehicle Photos may not match exact vehicles. Please confirm vehicle price with Dealership. See Dealership for details.










