


- Price
- $16,299
|
Vehicle Details
|
||
|---|---|---|
| Mileage | 63,546 | |
| Trim | LXS | |
| Stock # | M3685 | |
| VIN | 3KPF24AD6PE622813 | |
| Exterior Color | Gravity Gray | |
| Interior Color | Black | |
| Fuel Economy | City:28 Hwy:39 | |
| Doors | 4 | |
| Passengers | 5 | |
| Engine | 2.0L I4 MPI | |
| Transmission | CVT | |
| Drivetrain | FWD | |
Currently Viewing
Used 2023 Kia Forte LXS
Description
This Kia Forte LXS, with a 2.0L I4 MPI engine, features a CVT transmission, and generates 39 highway/28 city MPG. Find this vehicle with only 63546 miles!
Kia Forte LXS Options:
This Kia Forte LXS offers a multitude of options. Technology options include: Electronic messaging assistance (voice operated), Hands-free phone call integration (voice operated), Radio (AM/FM), Radio (touch screen display), Radio data system.
Safety options include Front wipers (variable intermittent), Airbag deactivation (occupant sensing passenger), Front airbags (dual), Side airbags (front), Side curtain airbags (front).
Visit Us:
Find this Kia Forte LXS at Demo Alfa today. We are conveniently located at 1234 Alfa.
Additional Vehicle Information
- Features
- Specs
Features
Features
- Safety
- Mechanical
- Technology
- Comfort
- Interior
- Exterior
Safety
Safety
| Rearview monitor | in dash |
| Driver attention alert system | |
| Pre-collision warning system | audible warning, visual warning, pedestrian detection |
| Lane keeping assist | |
| Check rear seat reminder | |
| Automatic emergency braking | front pedestrian, front |
| Child safety door locks | |
| Child seat anchors | LATCH system |
| Impact sensor | door unlock |
| Emergency interior trunk release | |
| Camera system | rearview |
| Lane deviation sensors | |
| Crumple zones | front, rear |
Airbags
| Airbag deactivation | occupant sensing passenger |
| Side airbags | front |
| Front airbags | dual |
| Side curtain airbags | front, rear |
Security
| Anti-theft system | alarm, vehicle immobilizer |
| Power door locks | auto-locking |
Mirrors
| Side mirror adjustments | power, manual folding |
Mechanical
Drivetrain
| Drive mode selector | |
| Axle ratio | 4.89 |
Brakes
| Rear brake type | disc |
| Rear brake diameter | 10.3 |
| Front brake diameter | 11.0 |
| Front brake type | ventilated disc |
| Braking assist | |
| Electronic brakeforce distribution | |
| ABS | 4-wheel |
| Power brakes |
Suspension
| Front suspension classification | independent |
| Rear suspension classification | semi-independent |
| Front struts | MacPherson |
| Rear suspension type | torsion beam |
| Rear spring type | coil |
| Front stabilizer bar | |
| Front spring type | coil |
| Front suspension type | lower control arms |
| Rear shock type | gas |
| Front shock type | gas |
Stability and Traction
| Stability control | |
| Traction control | |
| Hill holder control |
Engine
| Battery saver | |
| Battery | maintenance-free |
| Alternator | 120 amps |
Technology
Audio System
| Auxiliary audio input | Bluetooth, jack, USB, iPod/iPhone |
| Radio | touch screen display, AM/FM |
| Antenna type | mast |
| Total speakers | 4 |
| Radio data system | |
| Speed sensitive volume control |
Telematics
| Electronic messaging assistance | with read function, voice operated |
| Wireless data link | Bluetooth |
| Hands-free phone call integration | voice operated |
In Car Entertainment
| Connected in-car apps | Google POIs, Google search, app marketplace integration |
| Smartphone integration | Apple CarPlay, Android Auto |
| Infotainment screen size | 8 in. |
Instrumentation
| Instrument cluster screen size | 4.2 in. |
| Warnings and reminders | low oil pressure, low oil level, low fuel level, low washer fluid |
| Clock | |
| Gauge | tachometer |
| Digital odometer | |
| External temperature display | |
| Multi-function display | |
| Fuel economy display | MPG, range |
| Trip odometer |
Comfort
Comfort Features
| Shift knob trim | urethane |
| Center console trim | metallic |
| Floor material | carpet |
| Steering wheel trim | urethane |
| Door sill trim | scuff plate |
Convenience Features
| Autonomous lane guidance | lane centering |
| Cupholders | front, rear |
| Steering wheel | tilt and telescopic |
| One-touch windows | 1 |
| Reading lights | front |
| Cargo area light | |
| Cruise control | |
| Power steering | |
| Multi-function remote | keyless entry, panic alarm, trunk release |
| Power windows | lockout button |
| Courtesy lights | door |
| Overhead console | front |
| Steering wheel mounted controls | audio, cruise control, phone, voice control |
| Rearview mirror | manual day/night |
| Vanity mirrors | dual |
| Power outlet(s) | two 12V front |
| Assist handle | passenger side, rear |
| Center console | front console with armrest and storage |
| Storage | sunglasses holder, door pockets, accessory hook |
Air Conditioning
| Front air conditioning zones | single |
| Front air conditioning | |
| Air filtration |
Interior
Steering
| Turns lock-to-lock | 2.4 |
| Steering ratio | 12.7 |
Seats
| Driver seat manual adjustments | height, 6, lumbar, reclining |
| Rear headrests | 3, fixed |
| Passenger seat manual adjustments | 6, reclining |
| Rear seat folding | split |
| Front headrests | 2, adjustable |
| Front seat type | bucket |
| Upholstery | cloth |
| Rear seat type | 60-40 split bench |
Seatbelts
| Seatbelt pretensioners | front |
| Seatbelt force limiters | front, rear |
| Emergency locking retractors | rear, front |
| Seatbelt warning sensor | front |
| Rear seatbelts | 3-point |
| Front seatbelts | 3-point |
Exterior
Exterior Features
| Exhaust | hidden |
| Front bumper color | body-color |
| Mirror color | body-color |
| Door handle color | body-color |
| Grille color | chrome surround, black |
| Exhaust tip color | stainless steel |
| Rear bumper color | body-color |
| Rocker panel color | body-color |
| Window trim | black |
Tires and Rims
| Wheels | aluminum alloy |
| Tire type | all season |
| Tire Pressure Monitoring System | |
| Spare tire kit | tire sealant, inflator kit |
Lights
| Daytime running lights | |
| Headlights | auto high beam dimmer, auto delay off, auto on/off, halogen |
| Exterior entry lights | approach lamps |
Windows
| Window defogger | rear |
| Front wipers | variable intermittent |
| Power windows | safety reverse |
| Solar-tinted glass | front, rear |
Specs
Specs
Drive Type
| Drive Type | FWD |
Seating
| Standard Seating | 5 |
| Max Seating | 5 |
| Head Room (front) | 38.8 in |
| Head Room (rear) | 37.5 in |
| Hip Room (front) | 53 in |
| Hip Room (rear) | 51.1 in |
| Shoulder Room (front) | 56.1 in |
| Shoulder Room (rear) | 55.3 in |
| Leg Room (front) | 42.2 in |
| Leg Room (rear) | 35.7 in |
| Seating Rows | 2 |
Measurements of Size & Shape
| Length | 182.7 in |
| Width | 70.9 in |
| Width (without mirrors) | 70.9 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Angle of Approach | 14.7 degrees |
| Angle of Departure | 19.5 degrees |
| Track Width (front) | 61.2 in |
| Track Width (rear) | 61.6 in |
Measurements of Weight
| Gross Vehicle Weight Rating | 3792 lbs |
| Gross Vehicle Weight Range | 3001-4000 lbs |
| Curb Weight | 2769 lbs |
Truck Specifications
| Max Payload | 1023 lbs |
Interior Dimensions
| Cargo Volume | 15.3 cu ft |
| Passenger Volume | 96.0 cu ft |
Performance Specifications
| Turning Circle | 34.8 ft |
Fuel Tanks
| Fuel Capacity | 14.0 Gallons |
Wheels and Tires
| Front Tire Type | P205/55R16 |
| Front Wheel Diameter | 16.0 x 6.5 in |
| Rear Tire Type | P205/55R16 |
| Rear Wheel Diameter | 16.0 x 6.5 in |
Awards
Crash-Test Ratings
2023 Kia Forte 4 DR FWD
| Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Front Crash Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Crash Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Overall |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Barrier Passenger |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Pole Driver |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Front |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Side Combined Rear |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Rollover |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Green Score
EPA Green Score
( California LEV-III SULEV30
?
EPA and California-required standards. The names refer to tables of numerical limits for the various air pollutants allowed by the standards.
)
| Fuel Type | Gasoline |
|
Air Pollution Score ?
The Air Pollution Score is based on the government emission standards for which the vehicle was certified to comply with and reflects vehicle tailpipe emissions that contribute to local and regional air pollution, creating problems such as haze, and health issues.
|
7
1
7
|
|
Greenhouse Gas Score ?
This score reflects fuel emissions of carbon dioxide (CO2) and other greenhouse gases.
|
6
1
6
|
|
Smartway ?
SmartWay is a designation earned by those vehicles that have combined Air Pollution and Greenhouse Gas Scores that place them in the top tier (approximately the top 20%) of environmental performers. SmartWay Elite is reserved for the best of the best.
|
N/A |
EPA Green Score
( Federal Tier 3 Bin 30
?
EPA and California-required standards. The names refer to tables of numerical limits for the various air pollutants allowed by the standards.
)
| Fuel Type | Gasoline |
|
Air Pollution Score ?
The Air Pollution Score is based on the government emission standards for which the vehicle was certified to comply with and reflects vehicle tailpipe emissions that contribute to local and regional air pollution, creating problems such as haze, and health issues.
|
7
1
7
|
|
Greenhouse Gas Score ?
This score reflects fuel emissions of carbon dioxide (CO2) and other greenhouse gases.
|
6
1
6
|
|
Smartway ?
SmartWay is a designation earned by those vehicles that have combined Air Pollution and Greenhouse Gas Scores that place them in the top tier (approximately the top 20%) of environmental performers. SmartWay Elite is reserved for the best of the best.
|
N/A |
Dealership Information
- Sales Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Service Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
- Parts Department
- Monday 7:00 am - 7:00 pm
- Tuesday 7:00 am - 7:00 pm
- Wednesday 7:00 am - 7:00 pm
- Thursday 7:00 am - 7:00 pm
- Friday 7:00 am - 7:00 pm
- Saturday 7:00 am - 7:00 pm
- Sunday Closed
Disclaimer
*All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle information. All specifications, prices and equipment are subject to change without notice. Prices and payments do not include tax, titles, tags, finance charges, documentation charges, emissions testing charges, or other fees required by law, vehicle sellers or lending organizations.
Based on 2023 EPA mileage estimates, reflecting new EPA fuel economy methods beginning with 2008 models. Use for comparison purposes only. Do not compare to models before 2008. Your actual mileage will vary depending on how you drive and maintain your vehicle.
While every effort has been made to ensure display of accurate data, the vehicle listings within this website may not reflect all accurate vehicle items. Accessories and color may vary. All inventory listed is subject to prior sale. The vehicle photo displayed may be an example only. Vehicle Photos may not match exact vehicles. Please confirm vehicle price with Dealership. See Dealership for details.










